Balatoni 10 parancsolat
Mindig biztonságban, komfortosan

Nem a kopott padok, a folyton billegő asztalú lángososok azok, amik a leginkább megkeseríthetik a balatoni napokat. A Balatont nemcsak szeretni, de tisztelni is kell. Számos biztonsági jótanács megfogadása alapfeltétele a gondtalan időtöltésednek.

A Balaton varázsa abban rejlik, hogy nem ér véget a partjánál. Így a vízi aranyszabályok mellett számos tanácsot találsz majd a tó környéki túrázások kapcsán is.

1. Kijelölt fürdőhelyen strandolj!

Hogy ne rontsa el még a legkisebb sérülés esélye se a nyaralásod, ezért bármennyire is nagy a hőség és csábító a víz, csak olyan helyen menj be füredeni ahol kijelölt fürdőhelyet találsz. 
Ha nem tudsz úszni vagy nem vagy magabiztos úszó a mélyvízbe ne menj.


2. Vedd észre mit mutat a viharjelző!

Akár fürdőzőként, akár csónakkal vagy vízibiciklivel vagy a vízen, mindig légy résen és időnként szemezz egy  jól látható viharjelzővel. Fontos, hogy nem akkor kezd egyre gyorsabban villogni amikor már ott a szélvihar, hanem előre, hogy legyen időd felkészülni és kimenni a vízből.
Elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45 felvillanással jelez számodra, amit azt jelenti, hogy 40-60km/h szél és vihar várható. Ebben az esetben maximum 500 méterre tartózkodhatsz a parttól számítva a vízben.
Másodfokú viharjelzés esetén már percenként 90-et villan a sárga fény és 61-120km/h szél is előfordulhat. Ilyenkor tilos a vízben tartózkodni!

3. Ne veszítsd el a fejed!

A part mentén sétálva több helyen is találkozhatsz a fejest ugrani tilos táblával. 
Minden esetben vedd komolyan, hiszen a víz mélysége főleg a déli parton nem éri el azt a mélységet, hogy fejest lehessen ugrani. Igaz ez abban az esetben is ha esetleg vízibicajjal vagy a vízen. Nem egyenletes a vízmélység, így könnyen előfordulhat, hogy ahol az előbb még elég mély volt a víz, pár méterrel arrébb már a fejed bánhatja.


4. Légy körültekintő vízisportok közben is!

Vízibicikli, sup, csónakos horgászás… és még sorolhatnánk. Számos szuper sportolási lehetőséggel vár a Balaton. 
Ahhoz, hogy megkedvelj egy esetleg számodra eddig ismeretlen sportot , mindig legyen veled valaki aki már jártas az adott sportágban. Az sem árt, ha jelzed valakinek, hogy hol leszel.
A mentőmellény használata nem ciki, főleg ha nem mozogsz kellő biztonsággal a vízben. Sok ember életét mentette már meg.
És még egy fontos dolgot tarst szem előtt: szemezz időnként a viharjelzővel is!

5. Felhevült testtel ne menj a vízbe!

Biztosan számtalanszor hallottad már, hogy ha fel van hevülve a tested, ne vesd bele magad egyből a húszonpárfokos vízbe.
Sajnos évről-évre előfordulnak ebből fakadó tragédiák, így a mi 10 parancsolatunkból sem maradhat ki.
Inkább hűsölj picit a parton az árnyékban és csak ezután induljon a vízi móka.


6. Ittasan ne pancsolj!

Bármennyire is úgy gondolod, hogy részegen is tudod kontollálni a tested, sajnos ez a legtöbb esetben nem így van. Elég egy kavicson megcsúszás, vagy egy nagyobb hullám és máris ott lehet a baj.
Fogyassz inkább alkoholmentes italokat, vagy ha mégis sikerült kicsit felönteni a garatra inkább józanodj ki a parton és csak ezután menj a vízbe.

7. Fokozottan vigyázz a gyerekekre!

A gyerekek még nem érzik a veszélyt, ezt gondolom te is többször tapasztaltad már. Egy pillanat alatt ki tudnak csúszni az úszógumiból, el tudnak csúszni egy nedvesebb kövön, érzékenyebb a bőrük a napsütésre.. Több szem többet lát, fokozottan ügyeljünk rájuk!


8. Közterületen tartsd pórázon négylábú kedvenced!

A Balatonhoz érve több településen is találkozhatsz olyan táblával ami azt jelzi, hogy csak pórázon lehetséges a kutyád sétáltatása. Igaz ez sok esetben akkor is ha például erdős részen kirándultok. Hidd el ez a kutyád érdeke is, hiszen vadállatok előfordulhatnak ezeken a helyeken. Kutyát beengedni a Balatonba az erre kijelölt helyeken lehetséges, szuper kutyastrandok vannak már. Mielőtt valamilyen nevezetességet látogatnátok meg mindig tájékozódj előre, hogy bevihető e a kutyusod. És ne feledkezzünk meg arról sem, hogy bárhol is jártok a kutyakakit mindenhol illik felszedni utána!

9. Kirándulj és fedezz fel új helyeket a parton túl is!

A strandolás mellett remek kirándulóhelyeket is tartogat számodra a Balaton környéke.
Íme néhány jótanács, hogy mi legyen a hátizsákodban ha nekiindulsz:
-helyszínnek megfelelő ruházat, túracipő, váltópóló
-víz, élelem
-egészségügyi csomag
-szúnyog- és kullancsriasztó
-plusz szatyor amibe a szemetedet gyűjtöd amíg nem találsz szemetest
-zseblámpa


10. Szemetelni nem menő!

Szemetelni nem csak a Balatonnál, de sehol sem menő! Minden partszakaszon fogsz találkozni néhány méterenként kihelyezett szemetesekkel, nyugodtan használd őket!
Tiszteld a természetet ami életteret biztosít számodra!